انواع لوگو را میشناسید؟


لوگو یا آرم چیست؟

ما به طور روزانه توسط انواع لوگو  كه بر روی لباس ، ماشین ها ، تلفن ها ، خیابان ها و تقریباً در هر جایی که می نگریم دیده می شوند بمباران می شویم. طراحی لوگو پیچیده تر از چیزی است که بیشتر مردم فکر می کنند، مخصوصا وقتی که دنبال یک طراحی خاص و در عین حال کاربردی و با مفهوم باشیم. اما دقیقا ارم ها به چه معنایی هستند؟

لوگو نشان دهنده کسب و کار شماست و باعث می شوند تا افراد بتوانند قبل از دیدن کسب و کارتان درمورد شما حدس هایی بزنند و ممکن است حتی شما را قضاوت کنند بنابراین لوگوی شما نمادی است که نشان دهنده اهداف، توانایی ها و ارزشهای اصلی کسب و کار شماست.

ویژگی های لوگوی خوب

تمایز

امروزه تمایز در کسب و کار بیشتر از گذشته به چشم می آید بنابراین لوگو یا آرمی که نتواند کسب و کار شما را از رقیب( حتی هم نام) به مشتری متمایز نشان دهد درست طراحی نشده است.

هدفمند

کسب و کارتان هرچه باشد، باید لوگوی شما توانایی برقراری ارتباط با مخاطبان مورد نظر را  داشته باشد. مهم‌ترین چیزی که لوگو باید انجام دهد، ارتباط برقرار کردن با مخاطبان است.

مثلا اگر مغازه اسباب‌فروشی دارید، دور از انتظار نیست که تصویر یک اسباب‌بازی یا خود کلمه «اسباب‌بازی» در لوگوی شما وجود داشته باشد؛ اما آنچه که اهمیت دارد، استفاده از یک طرح رنگی کودکانه است تا بچه‌ها را به خود جذب کند.

منحصر به فرد بودن

لوگو حرفه‌ای صرفا نباید آنچه را می‌خواهید بفروشید، فریاد بزند؛ در عوض باید مشتریان را تحریک کند که خودشان محصول را شناسایی کنند. گاهی باید از کلیشه‌ها دور بود تا طرح جدید و خلاقی ارائه داد.

خاطره انگیز

لوگوهایی که به راحتی به خاطر سپرده می شوند و تأثیر بسیار قوی ایجاد می کنند، ارزشمند هستند، زیرا به برند شما کمک می کنند تا در ذهن مشتری جای گیرند.

سادگی

لوگوهایی ساده هستند که افراد می‌توانند به محض دیدن‌شان، آن‌ها را شناخته و تشخیص دهند. ساده‌ترین لوگوها هم آن‌هایی هستند که مردم، بیشتر آن‌ها را به خاطر می‌آورند.

لوگوی پیچیده نه تنها شناسایی و تشخیص لوگو را سخت می‌کنند، بلکه باعث می‌شوند که محصول شما با مخاطبان ارتباط خوبی برقرار نکند.

 

نوع طرحی که شما در نهایت انتخاب می کنید، تاثیر زیادی بر شکل گیری برند شما و قابلیت شناسایی آن دارد.

در این مقاله به بررسی 5 نوع لوگو خواهیم پرداخت:

مونوگرام

برای برخی از تجارت ها، لوگوهای حرفی بهترین گزینه اند. شرکت های با اسامی طولانی یا حروف متعدد در اسمشان نامزدهای اصلی برای این نوع لوگوها به شمار می روند. حرف یا حروف به دلیل تاثیر زیاد بر روی لوگو، باعث شناخته شدننماد شرکت می شوند.

برای یافتن لوگوهای حرفی، کافی است به برندهای آشنای تلویزیون مانند HBO و CNN یا مارک های بین المللی مد مانند لویی ویتون دقت کنید. کمپانی سازنده  بازی های ویدیویی ورزشی، Electronic Arts(که به EA مشهور است) تنها ازحروف E و A در لوگو استفاده می کند که باعث تشکیل لوگویی ساده و کوچک شده است که نشانگر نام کامل شرکت میباشد. از دیدگاه روانشناختی، استفاده از دو یا سه حرف باعث می شود که مشتریان راحت تر نام و برند یک کمپانی را به یاد بیاورند. این آگاهی از برند و شناسایی آن، اساس ایجاد علاقه و شناسایی شرکت شما می باشد.

نشانه

قرار دادن متن در داخل نماد یک لوگوی خاصی را میسازد که به شرکت کمک می کند تا برند بازار شود. مشهورترین شرکت ها و سازمان هایی که از لوگوی نشانه استفاده می کنند عبارتند از استارباکس، هارلی-دیویدسن و پریرلیگ فوتبال ملی نامی طولانی دارد و به نظر بهترین گزینه برای آن لوگوی حرفی می باشد. ولی این سازمان بجای حرف از نشانه با استفاده از حروف اولیه به اضافه یک توپ فوتبال و ستاره ها به صورت گرافیکی استفاده کرده است.

لوگوهای نشانه به دلیل اینکه عناصر لوگو باید در کنار یکدیگر باشند تا نمایانگر ثبات برند باشند، دارای تنوع مدل های دیگر نیستند. از طرف دیگر، لوگوهای نشانه دارای مزیت فشردگی هستند که باعث می شود در فضاهای کم به راحتی قرار گیرند.

 

نماد تصویری

یک ویژگی در لوگوهای نماد تصویری وجود دارد _ چون آن ها از یک نشانه گرافیکی استفاده می کنند و اسم کمپانی را در نظر نمیگیرند، از محدودیت ها و موانع زبانی عبور کرده اند. به همین دلیل، خیلی از شرکت های جهانی از مدل برند مارک استفاده می کنند. کمپانی های کوچک و متوسط  که نتوانسته اند خود را به عنوان یک برند ملی مطرح کنند یا برنامه ای برای گسترش در زمینه بین المللی ندارند باید از این نوع لوگوها چشم پوشی کنند زیرا آنها نام شرکت مطرحی ندارند. شرکت ها و سازمانهای با لوگوی برند مارک بسیار معروف عبارتند از نایک، اپل و المپیک.

برند مارک ها بر روی توانایی مغز انسان برای تبدیل تصاویر به ایده ها که به همراه  خود یک سری احساسات را بر می انگیزانند، تاکید دارند. در مورد خطوط نایک، خط تبدیل به منحنی می شود که تا سمت چپ ادامه دارد و به یک نقطه ختم می شود. این شکل نمایانگر تحرک است، یه مدل عالی برای شرکتی که تولید کننده کفش های ورزشی می باشد.

لوگوتایپ

در حالی که لوگوهای نماد تصویری برای برندهای بزرگ و جهانی مناسبند، لوگوتایپ ها دارای مزیتهایی برای شرکت های کوچک و متوسط هستند. این مدل بر روی اسم کمپانی تاکید دارد تا امکان شناخته شدن بیشتر آن فراهم شود. بهتر است این مدل زمانی استفاده شود که یک اسم تک کلمه ای به یاد ماندنی است. با استفاده از فونت مناسب، شما میتوانید لوگویی بسازید که حس پیچیدگی و حرفه ای گری را منتقل سازد.

مدل ترکیبی

نمیتوانید تصمیم بگیرید که از یک عنصر گرافیکی استفاده کنید یا بر روی نام شرکت متمرکز شوید؟ شاید بهترین گزینه استفاده از لوگوی ترکیبی باشد. این لوگوها نام کمپانی و بخش گرافیکی را شامل می شوند. با استفاده از نام کمپانی، لوگوی ترکیبی برند را ساخته و تقویت می کند و ایده هایی بصری با کمک نماد به آن اضافه می کند. کوکاکولا، با مدل خاص خودش و یک روبان سفید در زیر برندش، یک لوگوی ترکیبی شناخته شده به شمار می رود. لوگوهای پپسی، والمارت و پرینگلز نیز از این دسته هستند.

 

پس از اینکه با انواع لوگو آشنا شدید، وقت آن رسیده برای انتخابی هوشمندانه تر با افراد متخصص این حوزه نیز مشورت نمایید تا بهترین انتخاب را برای طراحی لوگو مربوط به کسب و کارتان داشته باشید.

برای انتخاب لوگو مناسب کسب و کارت تردید داری؟

همین حالا با کارشناسای ما تماس بگیر تا رایگان بهت مشاوره بدن…

03191009093 (10خط)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *